20 år som franchisekedja

Kahls The & Kaffehandel firar 20 år som franchisekedja!
Idag för 20 år sedan slog Jennie upp dörrarna till sin butik i Torp Köpcentrum Uddevalla. Det var också den första butiken i vårt franchisekoncept. Grattis Jennie och grattis Kahls The & Kaffehandel! För att fira dagen var vi på plats i Torp och bjöd på kaffe och tårta. Tack alla som kom och förgyllde vår dag.

Den första Kahls-butiken öppnades redan 1915 på Nordenskiöldgatan 23 i Göteborg av Carl Birger Nilsson. Som mest fanns det 10 butiker runt omkring Göteborg. Mer om Kahls historia kan ni läsa här.

 

Fler nyheter

En god present till Alla hjärtans dag

Då var det en månad kvar till Alla hjärtans dag den 14:e februari. Den kallas också Valentindagen, Sankt Valentins dag

Nyhet te svart Gin & Tonic

En svart teblandning med inspiration från den älskade drinken Gin & Tonic. Blandningen har en frisk, bitter och aromatisk smakprofil

Ny butik i Valbo Köpcentrum

Lördag den 1 november så öppnar vi en ny Kahls The & Kaffehandel-butik i Valbo Köpcentrum. Vi bjuder de första