Årets ekologiska julkaffe från Kahls

Från Gujis hjärta i södra Etiopien kommer årets ekologiska julkaffe, ett ursprung fyllt av tradition och smakrikedom.

Vid Dimtu Tero-tvättstation, strax utanför Shakiso, processas bönor som vuxit på 1808 till 2128 meters höjd under den naturliga skuggan av höga träd. Den bördiga röda jorden och det unika mikroklimatet skapar de bästa förutsättningarna för ett kaffe i världsklass.

Resultatet är en kopp som fångar julens värme. Frisk citruston möter mogen bärsötma, rund chokladighet och milda blommiga toner. Balansen mellan den fylliga kroppen, den livliga men mjuka syran och den långa eftersmaken gör detta kaffe till en oförglömlig upplevelse och till en självklar följeslagare i vintermörkret.

Ett kaffe med själ och ursprung, odlat med omsorg och förädlat till att bli årets ekologiska julkaffe.

Vi har också vårt traditionella julkaffe, välj mellan mörk- och mellanrostat, med bönor från Brasilien, Burundi och Indien.

Välkommen till Kahls The & Kaffehandel!

Fler nyheter

Fars dag 8 november – vi har presenten!

Fars dag närmar sig! Söndagen den 8 november firar vi alla pappor, och vad passar väl bättre än att uppvakta

Årets kalendrar i butik

Nu finns året kalendrar i butik. I år har Kahls samarbetat med illustratören och grafikern Cecilia Pettersson som har satt

Pumpkin Spice kaffe & te

Höstens godaste nyheter är här! Pumpkin Spice kaffe och te är två värmande drycker som passar perfekt till höstmyset när