Rooibos Chai till Halloween

Smakar te godast på hösten? Jag tror det. Kombinationen levande ljus, mysfilt, spännande tv-serie och en god kopp te är svårslagen.

Lagom till höstmörkret så släpper Kahls en efterlängtad nyhet nämligen Rooibos Chai. Klassiska söta toner och fyllighet från Rooibos samsas med den traditionella kryddblandning vi känner igen från chaiteer – svartpeppar, ingefära, kardemumma och kanel. Vill du ha en extra kick så låt teet dra lite längre. Rooibos är ett bra kvällste då det är koffeinfritt.

En annan produkt som passar finfint till hösten och stundande Halloween är Monin Pumpkin Spice. Med denna smaksättare kan du blanda till den omtalade Pumpkin Spice Latte. Här får man en smak av hösten i form av pumpa och en touch av vintern med kryddor som kanel och kryddnejlika. Funkar också utmärkt i en smoothie med apelsin och morot, eller varför inte i en fruktig cocktail.

Vill du ha lite höst och halloween inspiration är du välkommen till oss!

Fler nyheter

Uganda Summit

Nu kommer Uganda Summit. En nyhet i Kahls Hantverk-serie. Här får du unika kaffeupplevelser på noggrant utvalda bönor, från specifika

Mullbärsblandning och Boost Botanica

Nu finns två härligt somriga och efterlängtade teer i vårt tesortiment – vit Mullbärsblandning och ört Boost Botanica. Mullbärsblandning är

Oolong Persika är tillbaka!

Nu är Oolong Persika tillbaka! Vi testade det som Limited Edition och det blev en succé så nu är den